Stomatologie

Odborně řešíme odstraňování zubního kamene ultrazvukem, samozřejmostí je leštění skloviny pro zpomalení opětovného nástupu příznaků. Léčíme zánětlivé onemocnění dásní u koček. provádíme extrakce dočasných zubů, neléčitelně postižených zubů, řešíme zlomeniny zubů a čelisti. Pomáháme s odstraněním zápachu z dutiny ústní. Problémem pro nás nejsou ani přerostlé zuby králíků a morčat.
Vybavení: ultrazvukový odstraňovač zubního kamene, zubní jednotka pro leštění, vrtání a složité zubní zákroky, široké nástrojové vybavení

Zubní jednotka

Zákroky

Jak se starat o zuby vašeho mazlíčka

Ošetření zubního kamene neodmyslitelně patří k nejčastějším zákrokům v naší praxi. Přitom při pravidelném domácím čištění zubů lze tvorbu zubního plaku a kamene výrazně ovlivnit.

Mezi důležité zásady čištění zubů vašeho miláčka patří:
1) Použití měkkého zubního kartáčku (soft, extra soft) – klidně lidský, s menší hlavičkou, vhodný je i dětský, někdo upřednostňuje kartáček na prst - není však podmínkou.
2) Zubní pasta – enzymatická bez obsahu fluoru, který může být pro vašeho miláčka až toxický. Pasty jsou často ochucené (kuřecí, hovězí).
3) Pravidelnost!!! Doporučení je dvakrát denně, nebo alespoň jednou denně, a to večer po jídle, nenechat pak mazlíčka ihned po čištění se napít, a to alespoň 20 min. Bohužel čištění jednou dvakrát za týden je statisticky téměř bez efektu.
4) Čistíme zoubky hlavně z vnější strany, tzn. ze strany, kde přiléhají na zuby, pysky a tváře. Z vnitřní strany kartáček do velké míry nahrazuje jazyk, není proto nutné tlamu otevírat, pouze odhrnout pysky. Pozor na zadní stoličky - jsou schované opravdu daleko, skoro až pod okem.
5) Dentální pamlsky slouží pro situaci, kdy nemáte čas čistit. Bohužel ani zdaleka nenahradí pravidelnou mechanickou očistu kartáčkem a navíc fungují výhradně na stoličky. Psi a kočky drtí tyto pamlsky jen na stoličkách a proto samozřejmě nepomáhají na řezáky a špičáky. Použití je stejné, jako u pasty – večer, po jídle a nenecháme mazlíčka ihned pamlsek zapít. Protože sliny obsahují přirozené enzymy, které rozpouštějí a štěpí zbytky potravy, z kterých by jinak vznikal zubní plak. V poslední době se objevilo

Komplikacemi usazování zubního plaku jsou tvorba zubního kamene, halitóza neboli zápach z dutiny ústní (způsobený sirnými bakteriemi), vznik zánětu dásní, onemocnění závěsného aparátu zubu až jejich vypadávání. Není tajemstvím, že hygiena dutiny ústní ovlivňuje i celkový zdravotní stav vašeho miláčka. Bakterie vyskytující se v zubním kameni se přes porušenou dáseň dostanou krevním řečištěm k životně důležitým orgánům, jako jsou ledviny nebo srdce, a mohou způsobit vážné komplikace.

Doporučení:
1) Učte svého miláčka na manipulaci v dutině ústní hned od štěňátka/koťátka, ať ví, co je to kartáček, popř. zubní pasta a nechá se od Vás podívat na zoubky i do otevřené tlamky
2) Určitě je nutné udržovat dentální hygienu vašeho miláčka, pokud máte malé děti!!!
3) Vždy si po čištění řádně umyjte ruce
4) Nechte si o stavu chrupu vašeho mazlíčka poradit od veterináře, a pokud to situace vyžaduje, je správné nejdříve očistit zuby ultrazvukem v celkové inhalační anestezii, protože domácí čištění je do jisté míry hlavně preventivní
5) Po vyčištění zubů ultrazvukem čekejte alespoň týden, popř. do vytažení stehů, a začněte se věnovat opatrně čištění kartáčkem! Tato fáze je velmi důležitá. Enzymatická pasta dokáže odstranit plak vzniklý maximálně za 24 hodin, ne déle.

Kontakt

VETERINÁRNÍ KLINIKA 
Well-vet
Na Vrškách 1599,
252 10 Mníšek pod Brdy
telefon: 325 533 743
mail: info@veterinarmnisek.cz
www.veterinarmnisek.cz

Ordinační doba

Po
9.00-12.00 16.00-19.00
Út
9.00-12.00 16.00-19.00
St
9.00-14.00
Čt
8.00-12.00 16.00-19.00
8.00-12.00 16.00-19.00
Polední pauza je vyhrazena na chirurgické zákroky.
O víkendu je možné využít pohotovosti na sesterské klinice na Spořilově v časech:
SO 9 – 12, NE 16 – 19
IČ: 26 49 34 54